Počítač a mobilní telefon se speciálními programy

02.04.2021

Počítač a mobilní telefon se speciálními programy pro nevidomé a slabozraké

Stejně jako vidící lidé, tak samozřejmě i osoby se zrakovým postižením běžně používají počítač a mobilní telefon. To díky speciálním programům, umožňujícím jim plnohodnotně pracovat s touto elektronikou, kterou většina z nás využívá snad každý den, a bere ji jako samozřejmost. Počítač a mobilní telefon pro nevidomé a slabozraké vypadají stejně jako ty běžné, jen jsou oproti nim vybavené zvětšovacím programem pro slabozraké a hlasovým výstupem pro nevidomé.

Speciální zvětšovací a hlasový program na mobilním telefonu se nazývá Blindshell. Na počítači se zvětšovací program pro slabozraké nazývá Magic a počítačový hlasový výstup má tři verze: Jaws, Mojžíšek a Mojža, což je všechno základní robotický hlas. Existují však jeho tři verze, více se podobající lidskému hlasu, které se nazývají Eliška, Iveta a Zuzana, neboť jsou to ženské hlasy. U hlasového výstupu lze nastavit i jeho hlasitost a tempo řeči. Hlasový výstup na počítači a mobilním telefonu slouží nevidomým k tomu, aby jim komentoval veškeré jejich úkony na této elektronice, díky čemuž mají zvukovou odezvu, že daný krok provedli správně, a dále jim hlasový výstup čte texty a mohou při něm pracovat na příklad s aplikací Microsoft Office Word, s E-mailem a s internetem.

Hlasový výstup i zvětšovací program se ovládá speciálními klávesovými zkratkami a hlasový výstup má jedinou nevýhodu: nepopisuje obrázky, mapy a schémata. Hlasový výstup pro nevidomé mají i diktafony značek Olympus a Eltrinex. Já mám s hlasovým výstupem v počítači, mobilním telefonu a diktafonu zatím převážně dobré zkušenosti, když pominu tu skutečnost, že hlas v diktafonu mi nekomentuje některé kroky a počítač mi občas neohlásí samočinné otevření nějakého dialogového okna. Já s hlasovým výstupem pracuji již deset let.

Autorka článku: Pavlína Fuksová