Nová platební karta Touch Cart společnosti Master Cart pro lidi s vadami zraku

09.11.2021

Lidé s těžkým zrakovým postižením mají naději na snazší používání platební karty. Komu za tento posun mohou vděčit? Společnost Master cart vyvinula platební kartu Touch cart. Ta je přizpůsobená speciálním potřebám svých budoucích uživatelů s těžkým zrakovým postižením. Na běžných platebních kartách chybí reliéfní embosování. Bez něj jejich nevidomý či slabozraký uživatel samozřejmě nemůže pouhým hmatem beze zrakové kontroly bezpečně rozpoznat, jakou platební kartu právě drží v ruce. Nemá proto jistotu, že k momentálnímu placení použije tu správnou. Musí je proto mít na stálých místech a musí si pořád pamatovat, kde kterou mají, nebo to mít někde poznamenané. Všechny ty karty se jim však mohou pomíchat, a pokud k sobě v tu chvíli nemají vidící osobu, která by jim správnou kartu pomohla najít, jsou ztracení. 

Bohužel ne vždy a všude lze platit hotově. Platba penězi je pro osoby s těžkým zrakovým postižením určitě jednodušší. Díky odlišnému hmatnému povrchu bankovek i díky odlišně tvarovaným hranám mincí i díky jejich dvěma velikostem je hmatem lehce rozliší. Někdy se platební kartě bez hmatných prvků ovšem nevyhnou. Jisté potíže může nevidomým i slabozrakým osobám působit také speciální aplikace do mobilního telefonu, pomocí které lze v obchodě platit některé zboží ve slevě. Tato aplikace se dá použít v některých supermarketech. Nemusí však být kompatibilní se speciální aplikací v podobě hlasového výstupu a zvětšování textu pro nevidomé a slabozraké osoby v jejich mobilních telefonech. Tento poměrně závažný a rozšířený problém společnost Master Cart však řeší. 

Vydala nový typ platebních karet Touch Cart s povrchem vhodným k použití pro lidi se zrakovým postižením. Nové hmatové řešení umožňuje určit typ karty a její orientaci. Hmatové řešení je v podobě výřezů na jedné hraně karty. Kreditní karty mají oblý výřez. Debetní karty mají čtverhranný výřez. Předplacené karty mají trojúhelníkový výřez. Tyto karty lze používat u platebních terminálů i bankomatů. Pro ještě lepší využití umožňuje společnost Master Cart přidat přehrávání určité melodie v terminálu nebo bankomatu. Osoba s postižením zraku tak může poznat, že platba příslušnou kartou úspěšně proběhla. Tyto platební karty poskytují lidem se zrakovým postižením větší pocit jistoty a vyšší míru inkluze a nezávislosti. Tyto platební karty budou k dispozici pro více než 2000000000 osob se zrakovou vadou na světě. Na vývoji těchto platebních karet se podílely také Královský národní institut ve Velké Británii a organizace Visions v USA.

Autorka příspěvku: Pavlína Fuksová

Zdroje informací:

Bison a Rose, Praha, 28. 10. 2021, Retail news

Gabriela Hájková, 27. 10. 2021, Měšec.cz

Zdroj uvedených informací o platebních kartách Touch Cart: Helpnet