Indikátor světla a hladiny kapaliny

02.04.2021

Indikátor světla a hladiny kapaliny je další kompenzační pomůcka pro nevidomé a slabozraké osoby. Usnadňuje jim nalévání nápoje a upozorní je na to, že nezhasli světlo při svém odchodu z místnosti. Tato kompenzační pomůcka má tvar malého kvádru a je vyrobená z plastu, díky čemuž je lehký. Na její zadní straně je zásobník na alkalické tužkové baterie. Na její přední straně jsou vedle sebe dva stejně dlouhé drátky, zahnuté směrem dolu. Na každém z nich je navlečený gumový kryt, který z nich jde sundat. Indikátor je vybaven i čidlem pro snímání světelných paprsků. Indikátor hladiny a světla lze zakoupit v prodejně tyflopomůcek.

Práce s pomůckou: Na okraj nádoby, kam chceme nalít tekutinu, zavěsíme indikátor za drátky. Poté nádobu plníme tekutinou, dokud se její hladina nedotkne drátků indikátoru, který jimi zaznamená vlhkost, a vydá zvukový signál v podobě dlouhého pípnutí, upozorňující na to, že nádoba je plná, takže dotyčná osoba má přestat nalévat, aby nepřelila. Zvukové znamení zní tak dlouho, dokud dotyčná osoba nesundá indikátor z naplněné nádoby a tím nepřeruší kontakt jeho drátků s tekutinou. Zvukovým signálem indikátor slabozrakého uživatele upozorní i na rozsvícené světlo v místnosti, kterou osoba opouští, aby v ní nezapomněl zhasnout. Tato kompenzační pomůcka však nereaguje na denní světlo z venku.

Já používám indikátor světla a hladiny skoro 10 let, jsem ráda, že ho mám, neboť mě zbavuje nervozity při nalévání nápoje, abych nepřelila, a dosud jsem na něm neobjevila žádný nedostatek ani žádnou jeho nevýhodu.

Autorka článku: Pavlína Fuksová